Tanec školám 2017 odstartoval

V únoru naplno odstartoval projekt Tanec školám 2017, který přináší dětem do škol taneční a pohybovou výchovu. Předmět, který je u nás začleněn do Rámcového vzdělávacího programu, může být součástí vyučování. Projekt přináší dětem do škol více pohybu a kreativity. Děti se neučí taneční styly, ale formou pohybových her se učí vnímat prostor, vzájemně spolupracovat, tvořit a vyjádřit své vnitřní impulzy. Učí se i cítit hudbu a rytmus, protože výuka probíhá za doprovodu živé hudby.

Projekt začal přípravným seminářem pro lektory  a zájemce o výuku s názvem Tanec školám, který se uskutečnil 16. - 19. ledna. „Seminář v pohybu“ přinesl kromě přednášek na téma vývojové psychologie dětí či práce s dětskou skupinou i praktické ukázky a rozbory lekcí taneční a pohybové výchovy. Zájemců bylo hodně, kromě již zkušených lektorů projektu Tanec školám to byli noví zájemci o výuku TPV z Prahy i jiných měst,například z Plzně, Českých Budějovic, Velkých Bílovic, Jeseníka, či dokonce z polských Katovic.

1. února započala výuka jarního bloku taneční a pohybové výchovy na pražských školách. 6 lektorů, 6 hudebníků a 4 asistenti učí celkem na 7 školách, v 18 třídách. Již tradičně pokračujeme na Praze 3 na ZŠ Cimburkova a ZŠ Jarov, přidaly se nové školy na Praze 1 (ZŠ nám. Curieových) a Praze 2 (ZŠ Londýnská a SZŠ Integrál), dále ZŠ Mohylová na Praze 5 a ZŠ Linvingston v Praze - Čakovicích. Jsou to tradičnější i alternativní školy, každopádně všechny otevřené inovacím i v podobě našeho programu Tanec školám. Bude velmi zajímavé porovnat následně zkušenosti a zpětnou vazbu ze všech škol.

Projekt se realizuje především v Praze díky dotacím Hlavního města Prahy. Těší nás, že představitelé této instituce vnímají význam projektu pro děti na školách a dlouhodobě ho podporují. O výuku taneční a pohybové výchove projevily zájem i školy z jiných měst a lokalit, ale nepodařilo se získat dotace na rozšíření projektu do regionů. Věříme však, že se to dříve či později podaří a kreativní pohybovou výuku budeme moci zpřístupnit i dalším dětem v regionech.

Protože tanec školám sluší. 

Tanec Praha